I centrum denna kväll är varken maestro Salonen,fransyskan som spelar ondes martenot utan Yuja Wang – hennes flygel placerad nästan mitt i konserthallen. Före paus i lång ceris aftonklänning men när hon gör entré för Turangalila-symfonin är det i en minimal kortkort sak som glittrar som en smaragd, mer hud än klänning så att säga. Hon är en av världens främsta panister, 29 år från Peking. Yuja är alldeles magnifik när händerna flyger över tangenterna. Allra bäst är hon i en modern och krävande reportoar, och nu är det svindlande svårspelat och hon behärskar naturligtvis varenda not till fulländning. En sånt makalös energi i anslaget, man tappar fullständigt hakan.
Jag är på konsert i Berwaldhallen denna augustikväll då jag fyller 66 och en föräras en upplevelse utöver det vanliga.
Hemma i soffan i Klockrike igen några timmar senare tänker jag på Yuja. På väg mot en ny scen, en ny publik som ska dra efter andan när hon kliver in på scen, en smaragd som måste prestera. Ett ganska ensamt och väldigt krävande liv i konserthallar och hotellrum världen över. Här är ett klipp ur en dokumentär om henne från svtPlay.
Jag råkade slå på P2 och de sände live från Berwaldhallen. Det ante mig att du var där. Instämmer i "inte lättlyssnat" men vem har sagt att allt ska vara lätt?
Låter som ett utmärkt sätt att fira födelsedag. Grattis i efterskott!